06 lutego 2020

Teren dzisiejszej Jordanii był na przestrzeni tysiącleci jednym z najważniejszych strategicznie obszarów, o które walki toczyli Egipcjanie, Asyryjczycy, Nabatejczycy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Arabowie czy Turcy Osmańscy. W średniowieczu powstało na nim wiele warowni, które miały ochraniać najważniejsze szlaki. Zapraszamy do zapoznania się z pięcioma najciekawszymi zamkami i pałacami.

TOP 5 - ZAMKI, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ W JORDANII

Fot. Najbardziej znany zamek pustynny Kasr al-Charana.

 

SKĄD WZIĘŁY SIĘ ZAMKI NA PUSTYNI

W 629 roku naszej ery inwazja muzułmańska po raz pierwszy starła się z Cesarstwem Bizantyjskim w okolicach dzisiejszego Al-Karak. Siedem lat później doszło do decydującej bitwy nad rzeką Jarmuk (dziś płynie na granicy  Jordanii i Syrii). Muzułmanie zwyciężyli i utworzyli pierwszy Kalifat, odpowiednik europejskiego cesarstwa. Podczas panowania dynastii Umajjadów (661-750), na granicy z Bizancjum rozpoczęto budowę pierwszych fortec.

Na przestrzeni kolejnych wieków dzisiejsza Jordania była niezwykle ważnym obszarem zarówno dla kalifów jak i dla europejskiego rycerstwa, zwłaszcza podczas wypraw krzyżowych. To właśnie krzyżowcy, aby umocnić swoje panowanie na tych terenach, wybudowali wiele zamków, w tym olbrzymi Krak des Chevaliers w dzisiejszej Syrii i Karak w Jordanii. W tym samym czasie Muzułmanie w celu obrony przez Krzyżowcami wybudowali zamek Ajloun.

Po ostatecznym opuszczeniu Ziemi Świętej przez Krzyżowców zamki straciły nieco swoje strategiczne znaczenie i stały się zaczątkiem powstających dookoła nich miast. Tereny dzisiejszej Jordanii na przestrzeni kolejnych wieków przechodziły jeszcze wielokrotnie z rąk do rąk, od muzułmańskiej dynastii Ajjubidów, poprzez egipskich Mameluków po imperium Osmańskie. Wszyscy kolejni władcy wykorzystywali i przebudowywali istniejące zamki. Wiele z nich dotrwało do dzisiaj po to, by opowiedzieć swe burzliwe dzieje.

 

Fot. Pałac Umajjadów w Cytadeli

 

AMMAN - CYTADELA

Ammańska Cytadela znajduje się na jednym z siedmiu wzgórz, na których położona jest stolica Jordanii. Resztki budowli jakie w niej znajdziemy pokazują wyraźnie jakie cywilizacje panowały na tych terenach. Większość budynków pochodzi z okresu Imperium Rzymskiego, ale znajdziemy także kościół bizantyjski i pałac z okresu muzułmańskiej dynastii Umajjadów. Pałac był wykorzystywany jako budynek administracyjny oraz siedzibę urzędników kalifatu.

 

Fot. Tunel w zamku Kerak.

 

KERAK

Zamek Kerak (znajdujący się w miejscowości Al-Karak) został wybudowany przez Krzyżowców w 1142 roku podczas panowania Fulko V, króla Jerozolimy. Najsławniejszym władcą fortecy był Renald z Châtillon, urodzony we Francji awanturnik i jeden z najbardziej znanych rycerzy z okresu krucjat. W czasie krótkich okresów pokoju Renald napadał i łupił karawany kupców oraz pielgrzymów muzułmańskich. Między innymi z tego powodu zamek był oblegany przez władcę Muzułmanów – Saladyna. Rok po decydującej dla losów Królestwa Jerozolimskiego bitwie pod Hittin w 1187, w której Krzyżowcy ponieśli druzgocącą klęskę (po bitwie Renald został osobiście ścięty przez Saladyna), załoga zamku poddała się.

Zamek był wykorzystywany przez kolejnych panujących (w 1893 roku pod władzą Turcji w zamku stacjonowało 1400 żołnierzy).

W roku 2016 na terenie zamku dokonano ataku terrorystycznego. Zginęło 14 osób, a 34 zostały ranne. Większość ofiar to Jordańczycy.

My zamek zwiedzaliśmy w towarzystwie Jordańczyka, który za symboliczną opłatę pokazał nam wszystko, co najważniejsze.

 

Fot. Kars al-Charana.

 

KASR AL-CHARANA

Znany także jako Qasr al-Harrana lub Qasr al-Kharanah jest najlepiej zachowanym zamkiem pustynnym w Jordanii. Położony jest około 60 kilometrów na wschód od Ammanu. Wybudowano go na początku VIII wieku, ale jego przeznaczenie nie jest pewne. Prawdopodobnie był raczej miejscem schronienia kupców niż fortecą mającą strzec okoliczne ziemie przed wrogami.

Zamek wybudowany jest na planie kwadratu o boku 35 metrów i mieści około 60 pomieszczeń na dwóch poziomach. Wiele z pomieszczeń ozdobionych jest płaskorzeźbami.

Warownię zwiedzaliśmy zupełnie sami. Jedynie 250 metrów przed zamkiem spotkaliśmy jego opiekuna, przesympatycznego człowieka, który zaprosił nas na herbatę.

 

Fot. Kasr Amra.

 

KASR AMRA

Zamek (właściwie pałac) został wybudowany przez umajjadzkiego kalifa Walida II w 743 roku, a w roku 1985 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To, co pozostało do dzisiaj to niewielki fragment pierwotnego kompleksu pałacowego.

Jego wyjątkowość wynika ze świetnie zachowanych fresków pokrywających wewnętrzne ściany i sklepienia budynku. Przedstawiają władców, sceny z polowań, tańców, a nawet nagie kobiety. Zobaczyć można także pierwszą znaną mapę nieba na sferycznej powierzchni (sklepieniu).

Kiedy przybyliśmy budynek był zamknięty, na szczęście dwóch Jordańczyków odnalazło strażnika i poprosiło go, aby otworzył drzwi. Zupełnie nie spodziewaliśmy się tego, co ujrzeliśmy w jego wnętrzu…

 

Fot. Wnętrza zamku Ajloun.

 

AJLOUN

Zbudowany w XII wieku przez Saladyna, był jego odpowiedzią na zamki wybudowane przez Krzyżowców.

Zamek kontrolował trzy główne przełęcze, którymi można było dostać się do Doliny Jordan, a także jeden z głównych szlaków z Jordanii do Syrii.

Zamek został dość znacznie zniszczony podczas trzęsień ziemi w 1837 i 1927, ale w ostatnich latach odrestaurowano go i jest jednym z najlepiej zachowanych zamków na Bliskim Wschodzie.

 

Fot. Wnętrze pałacu Umajjadów w Cytadeli.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bilety

  • JordanPass uprawnia do bezpłatnego wejścia do każdego z powyższych zamków

 

W wielu miejscach spotkać można osoby, które zaproponują nam oprowadzenie po fortecach, a czasem oprowadzą wcale nie pytając, czy chcemy. Taki przewodnik najczęściej przyjmie w podziękowaniu 5 JOD.

  1. pl
  2. es

NEWSLETTER

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

INFO@TOLECIMYDO.PL

+48 515 171 666