18 marca 2020

Bierzecie w podróż książki? My zawsze. Pełen komplet dla całej trójki. Kryterium wyboru to na ogół rozmiar i waga, bo w naszym bagażu podróżnym nigdy nie ma za dużo wolnego miejsca. Gdy zostajemy w domu to czytamy... o podróżach :) Oto subiektywna lista książek o podróżach i w podróż. 

TOP 5 - KSIĄŻKI PODRÓŻNICZE DLA DZIECI

Mimo iż nasz bagaż nigdy nie jest nieograniczony, a wręcz przeciwnie, zawsze sprowadza się tylko do jednej walizki i plecaka, to w każdą podróż zabieramy sporo książek, choćby kosztem kolejnych ubrań czy kosmetyków. Pakujemy zatem kilka przewodników różnych wydawnictw, w tym obcojęzycznych, rozkładanych map i atlasów. Zabieramy też książki do czytania przed snem, beletrystykę, biografie, książki podróżnicze i inne. I o ile mapy i przewodniki lądują w naszej walizce w formie papierowej, to książki do czytania bierzemy na czytniku, jako e-booki. Gabi oczywiście też zabiera swoje książeczki. Ma kilka czy może nawet kilkanaście ulubionych, ale te, które prezentuję w tym wpisie, idealnie oddają podróżniczego ducha naszej rodziny, a przy tym świetnie nadają się jako kompan podróży.

 

SERIA KICIA KOCIA

Kici Koci nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Każdy szanujący się cztero- czy pięciolatek zna tę bohaterkę serii kwadratowych książek dla najmłodszych dzieci autorstwa Anity Głowińskiej, jej rodzinę i przyjaciół: Packa, Adelkę i Julianka. Ta rezolutna kotka w każdej książeczce dzielnie odkrywa świat wokół niej, ucząc się przy tym codziennych czynności, zasad i prawideł. Gabi ma w swojej kolekcji kilkanaście książeczek, ale jedną z jej ulubionych jest niewątpliwie Kicia Kocia w pociągu.  Kotka wybiera się z tatą w podróż pociągiem. Zwiedzają dworzec, kupują bilet, wsiadają do wagonu i znajdują swoje miejsce w przedziale. Poznają towarzyszy podróży i miłego pana konduktora, po czym docierają do celu podróży. Niby nic, a jak wiele! Czytaliśmy ją Gabi na długo przed tym, zanim odbyła swoją pierwszą podróż pociągiem. Paradoksalnie było to kilka lat po tym, jak po raz pierwszy leciała samolotem i nie gdzie indziej tylko na Alasce! Pociąg co prawda był inny niż ten, którym jechała Kicia Kocia, ale zasady w nim panujące całkiem podobne. Świat jest jak globalna wioska, a książeczki o Kici Koci uniwersalne i zawsze na czasie. Książeczki Kici Koci mają jeszcze jedną zaletę, są lekkie i można ich zabrać w podróż nawet kilka sztuk bez obaw o nadbagaż!

 

PRZYRODA, MAPY DO KOLOROWANIA

Skoro mowa o podróżowaniu i mapach, to nie możemy nie wspomnieć, że Gabi też ma swoje mapy, które chętnie zabiera w podróż. Przyroda, mapy do kolorowania, wydawnictwa Olesiejuk, składa się z kilkudziesięciu dużych i szczegółowych map do kolorowania. Książka zabiera w niesamowitą podróż dookoła świata, której w dodatku sami możemy nadać koloryt i charakter (dosłownie!). Dzięki niej poznamy wszystkie kontynenty i należące do nich państwa oraz niezwykłe zwierzęta i rośliny. Nad każdą stroną można spędzić dobre kilkadziesiąt minut, zatem cała książka nie ma szans się znudzić nawet podczas najdłuższej długiej wyprawy. Wystarczy tylko spakować do plecaka kredki i wyruszyć w podróż dokoła świata, do najodleglejszych jego zakątków!

 

ZAKĄTKI

Zakątków? Zaraz, zaraz, przecież Zakątki to kolejna przeglądana co wieczór przed snem ulubiona pozycja książkowa Gabi. Zakątki wydawnictwa Dwie Siostry to kartonowa etnoksiążeczka obrazująca dwadzieścia tradycyjnych domów i ich mieszkańców z różnych zakątków świata. Jest tu zatem Ingrid z Norwegii, Ami z Japonii, Abeba z Etiopii, Nanuk z Grenlandii, Manolo z Meksyku, Aditi z Indii – i wielu innych, a wszyscy w tradycyjnych, ludowych strojach. To wspaniała pozycja dla wszystkich ciekawych świata maluchów. Pokazuje różnorodność domów, strojów, ras i kultur całego świata i to bez wychodzenia z domu! Jej lektura to wspaniała lekcja tolerancji i szacunku do odmienności zarówno dla dzieci, jak i dorosłych! Warto dodać, że Zakątki powstały jako rozwinięcie projektu graficznego nagrodzonego w międzynarodowym konkursie na projekt ilustrowanej książki dla dzieci Jasnowidze 2014.

 

EVEREST. EDMUND HILLARY I TENZING NORGAY. NIESAMOWITA HISTORIA

Zapytana, o to jak nazywa się najwyższa góra świata, Gabi bez wahania odpowiada Góra Everest. Ma przekichane, bo dorasta w hołdzie dla himalaizmu i wspinaczki wysokogórskiej i od małego karmiona jest informacjami na temat Himalajów, Korony Ziemi czy Kukuczki. W takim domu jak nasz nie mogło zatem zabraknąć książki Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia autorstwa Stewarta Alexandra. 29 maja 1953 roku dwóch zdeterminowanych, pełnych pasji mężczyzn – Edmund Hillary i Tenzing Norgay – wspięli się na najwyższą górę świata — Mount Everest i otworzyli nowy rozdział w historii himalaizmu. Napisana w brawurowy, a jednocześnie przystępny dla dzieci, sposób książka opowiada historię pierwszego zdobycia dachu świata. To również opowieść o wszystkich tych, którzy umożliwili tym dwóm śmiałkom drogę na szczyt. Mimo, iż książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 9–12 lat, to Gabi ze swoimi pięcioma wiosnami na karku ogląda i słucha jej z zapartym tchem, marząc przy tym o wysokogórskiej wspinaczce.

 

LISTY OD FELIKSA

W Listach od Feliksa, niczym w Czy leci z nami królik, bohaterem jest króliko-zając. Listy od Feliksa, wydawnictwa Mamika, to pierwszy z sześciu tomów o Zosi i jej pluszowym przyjacielu. Gabi dostała go w prezencie urodzinowym od przyjaciółki i pokochała niemal od pierwszego czytania. Trochę w tej miłości jest też utożsamiania się z Zosią i oswajania strachu przed tym, co spotkało Zosię, a co w każdej chwili może spotkać Gabi i jej Królisia. Tytułowy Feliks bowiem ginie na lotnisku podczas powrotu z wakacji, i dla Zosi, która nigdy się z nim nie rozstawała, jest to prawdziwe nieszczęście. Jej smutek udziela się wszystkim, a nam zwłaszcza! Przywodzi bowiem na myśl te wszystkie chwile, w których nasz Króliś gubił się, ale na szczęście po chwili się odnajdował! Tak było w Stanach, Kanadzie czy na Malcie. Co by było, gdyby nie odnalazł się nigdy? Czy tak jak Feliks Zosi wysyłałby Gabi listy z podróży po całym świecie? Londyn, Paryż, Rzym, Kair, Kenia i Nowy Jork…to kilka z długiej listy krajów odwiedzanych przez Feliksa. Z każdego Zosia dostaje prawdziwy list, w którym Feliks, obdarzony niezwykłym darem obserwacji, ciekawie i z poczuciem humoru opisuje jego mieszkańców, zwyczaje i życie codzienne. Listy znajdują się w sześciu prawdziwych kopertach ze znaczkami, co jeszcze bardziej pobudza dziecięcą wyobraźnię i czyni podróż Feliksa realną. Feliks opowiada, uczy, pociesza, a w naszym domu pełni jeszcze rolę niemalże terapeutyczną, ukazując, że ewentualnie zgubienie naszego Królisia nie musi być końcem świata dla Gabi, ani tym bardziej dla niego.

  1. pl
  2. es

NEWSLETTER

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

INFO@TOLECIMYDO.PL

+48 515 171 666