06 lutego 2020

14 milionów mieszkańców w samej stolicy, 38 milionów mieszkańców w obszarze metropolitalnym. Tokio nie ma równych sobie - na obszarze 14 tysięcy kilometrów kwadratowych (czyli w kwadracie 118 na 118 kilometrów), mieszka tyle osób ile w całej Polsce. Nigdzie na świecie na żyje tyle ludzi. Czy zatem zwiedzanie Tokio musi być męczące?

TOKIO - JAK POKONAĆ TŁUM I ZWIEDZIĆ MIASTO

Fot. Główna ulica Harajuku w szczycie.

 

SAMOCHODEM

Można się spodziewać, że jazda samochodem po Tokio nie będzie należeć do najłatwiejszych. My wjechaliśmy do samego centrum...kamperem. Rzeczywiście musieliśmy się uzbroić w cierpliwość, bo ruch był bardzo duży, ale nie straciliśmy więcej czasu niż gdybyśmy poruszali się po Warszawie. Największym problemem jest oczywiście znalezienie miejsca parkingowego. Mimo, że parkingi są drogie (od 100 jenów za 15 minut), zawsze szybko wypełniają się samochodami. Polecamy znalezienie jednego z większych parkingów blisko centrum, pozostawienie na nim auta i poruszanie się po mieście metrem.

TRANSPORT PODZIEMNY

Tokijska szybka kolej podziemna obsługiwana jest przez dwie niezależne firmy Tokyo Metro oraz Toei Subway. Pierwsza z nich przewozi dziennie niemal 7 milionów pasażerów, podczas gdy druga 2,8 miliona. Linie obu przewoźników krzyżują się na wielu stacjach, ale niestety, aby się pomiędzy nimi przesiąść konieczny jest zakup kolejnego biletu. Uciążliwe jest to zwłaszcza wtedy, gdy wykupi się bilet całodniowy (lub kilkudniowy) uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów.

Transport podziemny jest zdecydowanie najszybszą formą przemieszczania się, ale mimo to na podróż trzeba przeznaczyć sporo czasu, zwłaszcza jeśli początkowy lub końcowy przystanek metra nie znajduje się przy tej samej linii. Już samo wejście lub wyjście ze stacji zajmuje kilka minut, a przesiadki pomiędzy poszczególnymi liniami mogą wymagać przejścia długimi, nawet ponad kilometrowymi, korytarzami.

Stąd wniosek, że aby jak najlepiej wykorzystać czas przeznaczony na zwiedzania miasta konieczny jest dobry plan.

 

Fot. Skrzyżowanie Shibuya z dołu...

 

DZIELNICE TOKIO

Stolica Japonii podzielona jest na wiele części. Orientacja gdzie, co się znajduje pozwala lepiej zaplanować zwiedzanie. Dzielnice oferujące najciekawsze dla turystów atrakcje to:

 • Chiyoda - ścisłe centrum miasta, znajduje się tam pałac cesarski oraz olbrzymie otaczające go ogrody,
 • Ginza - leżąca nieco na południe od centrum, najbardziej luksusowa część Tokio i jednocześnie jedno z najdroższych miejsc na świecie,
 • Shinjuku - leżąca na zachód od centrum dzielnica rozrywki, pełna klubów i reklamujących je neonów,
 • Shibuya - leżąca na zachód od centrum i na południe od Shinjuku dzielnica dzieli się na dwie części: północna obejmuje Yoyogi Park oraz Świątynię Cesarza Meiji, a południowa to najbardziej ruchliwa część miasta ze słynnym przejściem dla pieszych Shibuya Crossing,
 • Harajuku - niewielka dzielnica wciśnięta pomiędzy Shinjuku i Shibuya jest centrum mody alternatywnej i młodzieżowego buntu,
 • Taito - leży na północ od centrum, a na jej obszarze znajduje się najsłynniejsza świątynia buddyjska Senso-ji,
 • Akihabara - „elektryczne miasto” - leży niedaleko na północ od centrum i jest niemal całkowicie opanowane przez sklepy i kluby oferujące konsole oraz gry komputerowe,
 • Minato - leży daleko na południe od centrum i mieści świątynię Sengakuji, na terenie której znajdują się groby 49 roninów.

 

Fot. ... i skrzyżowanie Shibuya z góry.

 

WSTAĆ WCZEŚNIE...

Stara zasada mówi: „chcesz uniknąć tłumów, wstań wcześnie”. W Tokio to nie działa. Japończycy wstają bardzo wcześnie i miasto zaczyna żyć w pełni tuż po świcie. Za to po godzinie 17.00 większość atrakcji pustoszeje. To najlepszy czas na spokojne zwiedzanie (zwłaszcza świątyń), ale uwaga – nie dotyczy to wielu miejsc z płatnym wstępem. Po 17.00 najprawdopodobniej te miejsca będą już zamknięte. Wieczór najlepiej zaplanować w jednej z dzielnic rozrywki Shinjuku lub Akihabara. Świecące neony rozświetlą ciemność i zahipnotyzują każdego przechodnia. Warto też udać się na jeden z tarasów widokowych. Płatnych (SkyTree, Roppongi Hills Mori Tower, Tokyo Tower), lub darmowych (Tokyo Metropolitan Government Building, Bunkyo Civic Center).

 

Fot. Deptak prowadzący do najpopularniejszej świątyni w Tokio Senso-ji.

 

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA W TOKIO

Jak widać, w niemal każdej części Tokio zobaczyć można coś ciekawego. Cała Japonia jest krajem pełnym kontrastów, od superszybkich pociągów po amulety i wróżby sprzedawane w świątyniach. O najciekawszych miejscach w Tokio napiszemy w oddzielnym artykule już wkrótce.

 

Fot. Jedna z najdroższych dzielnic na świecie - tokijska Ginza.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bilety komunikacji publicznej

 • 170-320 jenów za jeden przejazd w zależności od odległości
 • bilet dzienny 800 jenów dla osoby dorosłej
 • bilet dwudniowy 1200 jenów dla osoby dorosłej
 • bilet trzydniowy 1500 jenów dla osoby dorosłej
 • dzieci do lat 6 za darmo

 

SkyTree (poziom 350 i 450) 

 • dorośli 3100 jenów (3400 jenów w niedziele i święta)
 • dzieci do lat 6 za darmo

 

Roppongi Hills Mori Tower

 • dorośli 1800
 • dzieci do lat 6 za darmo

 

Tokyo Tower (oba poziomy)

 • dorośli 3000 jenów
 • dzieci do lat 6 za darmo
 1. pl
 2. es

NEWSLETTER

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

INFO@TOLECIMYDO.PL

+48 515 171 666