SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

INFO@TOLECIMYDO.PL

+48 515 171 666

NEWSLETTER

 1. pl
 2. es

Fot. Machu Picchu, Peru

ZACZĘŁO SIĘ…..

… w 1972 roku. Na specjalnej sesji organizacji w Paryżu UNESCO przyjęło Konwencję dotycząca Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego. Weszła w życie trzy lata później i od tego czasu do 2019 roku na listę wpisano 1121 obiektów znajdujących się w 165 krajach, podzielonych na trzy kategorie: dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze oraz mieszane: kulturowo-przyrodnicze.

Aby obiekt pojawił się na liście musi on zostać najpierw zgłoszony przez państwo, na którego terytorium się znajduje, po to by następnie trafić na listę oczekującą, by ostatecznie zostać wpisany na listę główną. Wpis taki, oprócz niezaprzeczalnych zalet promocyjnych, pozwala na uzyskanie pomocy międzynarodowej na ochronę danego zabytku, czy  obiektu przyrodniczego.

Z listy obiekt może też zostać skreślony, jeśli nie podlega specjalnej ochronie przez państwo-właściciela. Po raz pierwszy miało to miejsce w 2007 kiedy to skreślono Arabski Rezerwat Oryksów w Omanie. Stało się tak z powodu ograniczenia wielkości rezerwatu o 90% z powodu znalezienia na jego terenie złóż ropy naftowej.

Wpisanie na listę oczekujących nie daje gwarancji znalezienia się na liście. Zgłoszony przez Polskę Gdańsk czeka cierpliwie od 15 lat, ale są obiekty oczekujące znacznie dłużej (np.: hiszpańskie wiatraki oczekują od roku 1998).

 

Fot. Góry Skaliste, Kanada

NAJ

Sesja, na której wpisano pierwsze 12 obiektów na listę odbyła się w roku 1978. Co ciekawe wpisano wtedy dwa obiekty z Polski: Kraków i Wieliczkę z Bochnią.

Dziś państwami posiadającymi na swoim terenie najwięcej obiektów z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO są Chiny i Włochy – po 55 pozycje. Chiny mają aż 60 obiektów na liście oczekującej.

Europa przoduje jeśli chodzi o liczbę obiektów w kategorii dziedzictwa kulturowego, we Włoszech jest ich 50, w Niemczech i Hiszpanii po 44, we Francji 40.

 

Fot. Zamek w Malborku

POLSKA

Lista obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO na terenie Polski obejmuje:

 • Stare Miasto w Krakowie
 • Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni,
 • Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945)
 • Białowieski Park Narodowy (wspólnie z Białorusią)
 • Stare Miasto w Warszawie
 • Stare Miasto w Zamościu
 • Zamek Krzyżacki w Malborku
 • Średniowieczne miasto Toruń,
 • Kalwaria Zebrzydowska
 • Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
 • Drewniane kościoły południowej Małopolski
 • Park Mużakowski (wspólnie z Niemcami)
 • Hala Stulecia we Wrocławiu
 • Drewniane cerkwie regionu karpackiego w Polsce i na Ukrainie (wspólnie z Ukrainą)
 • Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach
 • Krzemionki – pradziejowe kopalnie krzemienia

 

Fot. Alhambra, Hiszpania

 

NASZE INSPIRACJE

Zawsze, kiedy planujemy kolejną wyprawę lista UNESCO jest jedną z naszych podstawowych inspiracji. Staramy się ułożyć plan w taki sposób, aby zobaczyć jak najwięcej obiektów. To niemal zawsze miejsca całkowicie niezwykłe i tylko bardzo rzadko czeka nas zawód. Dotąd zobaczyliśmy 144 miejsca. Poniżej nasze numery 1 (z tych, które widzieliśmy) z poszczególnych kontynentów:

Fot. Ameryka Północna – Park Narodowy Wielkiego Kanionu (Stany Zjednoczone)

 

Fot. Ameryka Południowa - Park Narodowy Canaima (Wenezuela)

 

Fot. Europa – Florencja (Włochy)

 

Fot. Afryka – Park Narodowy Teide (Wyspy Kanaryjskie)

 

Fot. Azja – Petra (Jordania)

 

Fot. Australia i Oceania - Te Wahipounamu (Nowa Zelandia)

NAJBARDZIEJ NIEZWYKŁE MIEJSCA NA ZIEMI

Nasza planeta jest doprawdy niezwykła i zaskakuje na każdym kroku. Lista najbardziej wyjątkowych miejsc byłaby baaaardzo długa. I niezwykle trudno byłoby ją stworzyć, bo przecież coś co dla jednej osoby jest zupełnie nieciekawe dla innej może być fantastyczną atrakcją.

A jednak taka lista jest (!!!), i co ważne jest wciąż aktualizowana. Ta lista to Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

20 marca 2020