23 marca 2020

Długie weekendy to coś, co Polacy kochają najbardziej. Zdarzają się tak świetne rozkłady wolnych dni w kalendarzu, które pozwalają wziąć np. 3 dni urlopu, a zyskać 9. Długi weekend to idealna okazja na wyjazd zagraniczny, o ile wcześniej się go zaplanuje. W tym czasie bowiem wiele osób gdzieś wyjeżdża i ceny są windowane w górę. Kto pierwszy, ten łapie lepszą okazję. A gdzie polecieć czy pojechać na długi weekend? Mamy swoje top 5 destynacji, które zadowolą nawet najbardziej wymagających podróżników! Skrót tego co będzie w artykule.

TOP 5 DESTYNACJI NA DŁUGI WEEKEND

Fot. Park Narodowy Jezior Plitwickich został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

CHORWACJA

Nieważne, czy masz 2 dni, tydzień czy 10 dni – Chorwacja to zawsze doskonały pomysł na wyjazd. Blisko, ciepło, piękne zabytki, sympatyczni ludzie, dobre jedzenie. Na przedłużony weekend najlepiej wybrać wypad samolotem do Dubrownika, czyli perły Adriatyku. Wspaniałe miasto będące idealnym przedstawicielem wszystkiego tego, co najlepsze nad Morzem Śródziemnym. Na dłuższe wyjazdy można spróbować wybrać się kamperem na którąś z północnych wysp chorwackich lub dojechać dalej, do uroczego Trogiru, przepięknego Szybeniku czy zabytkowego Zadaru. Na wakacyjny wyjazd najlepsza będzie Korčula lub Riwiera Makarska.

 

Fot. Geirangerfjorden jest jednym z najpiękniejszych norweskich fiordów.

 

NORWEGIA

Do Norwegii są częste i tanie loty z Polski, zwłaszcza północnej. Niestety, noclegi i życie w Norwegii już tanie nie jest, dlatego polecamy wynająć auto, zabrać namiot i spróbować trochę survivalu – jak my! Warto wyskoczyć na parę dni, by zobaczyć fiordy czy zwiedzić Oslo, a także upolować zorzę. Wyprawa na zorzę musi być zaplanowana w terminie, kiedy to zjawisko występują najczęściej oraz do destynacji jak najbardziej wysuniętej na północ. Osobiście jesteśmy fanami Lofotów – ostatnio byliśmy tam przez pięć dni i było to prawdziwe, szybkie naładowanie baterii.

 

Fot. Islandia to jeden z najpiękniejszych krajów w Europie.

 

ISLANDIA

Jeśli złapiesz bakcyla Północy, to po Norwegii proponuję ciut dalszą podróż. Na Islandię. Nie musisz mieć wcale długiego urlopu, wystarczą 4-5 dni, aczkolwiek im dłużej, tym lepiej, bo Islandia wciąga i ma wiele do zaoferowania. Dostępne są tanie loty do Rejkiawiku, co zdecydowanie skraca podróż, ale dla lubiących wyprawy z prawdziwego zdarzenia i mających więcej czasu, polecamy wypłynięcie promem. My tak pojechaliśmy po raz pierwszy na Islandię, na dwutygodniową wyprawę pod namiotem, po drodze z zaliczeniem Wysp Owczych. Jedna z przygód życia!

 

Fot. Porto, nie tak popularne jak Lizbona, ale równie efektowne.

 

PORTUGALIA

Wciąż mało popularny kierunku wyjazdów Polaków, pewnie z racji tego, że daleko i ciężko o tanie, szybkie połączenia. Warto jednak zadać sobie trudu i wyskoczyć na kilka dni do Porto czy Lizbony, a mając do dyspozycji co najmniej tydzień w porze wakacyjnej – wybrać się na wypoczynek do Faro lub polecieć na odległą i totalnie urzekającą Maderę. Portugalskie perełki, czyli Porto i Lizbona, to miast zupełnie odmienne, ale oba przepiękne i bardziej kameralne niż wielkie metropolie Europy. Można je spokojnie zwiedzić na pieszo, nieśpiesznie przez 3-4 dni. Polecamy także Coimbrę, miasto uniwersyteckie, Sintrę, miasteczko koło Lizbony z kilkoma zamkami w różnych stylach czy najbardziej wysunięty na Zachód punkt Europy, Cabo da Roca. Wszystkie te punkty wraz z Porto i Lizboną są w północnej połowie kraju, więc przy dobrej organizacji w 10 dni da się je zwiedzić. Od Lizbony do Faro na południu nie ma za wiele do oglądania.

 

Fot. Hiszpania to nie tylko plaże. Segowia.

 

HISZPANIA

Do wyjazdu do Hiszpanii czy to na chwilkę, czy na dłużej, nie trzeba chyba nikogo namawiać. Siatka połączeń z Polski jest bardzo korzystna, ceny także. Do wyboru Madryt, Barcelona, Alicante, Sewilla – w każdym mieście jest co pozwiedzać, a także można poczuć ten wyjątkowy klimat hiszpańskiego stylu życia. Wiecie: sangria, tapas i spotkania z przyjaciółmi do rana. Jeśli ktoś marzy dodatkowo o czystej, szerokiej, piaszczystej plaży, to strzałem w dziesiątkę będzie Alicante.

 

Po więcej informacji o każdym z miejsc sięgnijcie do pozostałych artykułów na naszym blogu, a także do naszych dwóch książek. Miłej lektury!

  1. pl
  2. es

NEWSLETTER

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

INFO@TOLECIMYDO.PL

+48 515 171 666