SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

INFO@TOLECIMYDO.PL

+48 515 171 666

NEWSLETTER

  1. pl
  2. es

Na początek krótki słowniczek, aby śledząc mapę Hiszpanii nie pogubić się w nazewnictwie :

 

  • Alcazaba - z arabskiego al-qasbah, to fortyfikacja wewnątrz miasta najczęściej pochodzenia muzułmańskiego, odpowiednik polskiej cytadeli,

  • Alcázar - z arabskiego al-qasr, to zamek lub ufortyfikowany pałac najczęściej pochodzenia muzułmańskiego,

  • Castell - katalońskie słowo oznaczające zamek najczęściej pochodzenia chrześcijańskiego,

  • Castillo - kastylijskie słowo oznaczające zamek najczęściej pochodzenia chrześcijańskiego,

  • Palacio - kastylijskie słowo oznaczające pałac.

 

1. ALHAMBRA - GRENADA

Fot. Alhambra widziana z punktu widokowego Mirador San Nicolás.

 

To znajdujący się w andaluzyjskim mieście Grenada (hiszp. Granada) wielki kompleks składający się z pałacu, ogrodów, klasztoru, kościoła i cytadeli. Jego budowę zapoczątkował pierwszy władca Emiratu Granady Muhammad I, a nazwa „Alhambra” pochodzi od arabskiej nazwy „al-Qal'a al-hamra”, czyli „Czerwony zamek”. Alhambra jest miejscem tak wyjątkowym, że w 1984 roku wpisano ją na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Wejście – bilet podstawowy 14 euro

 

2. ALKAZAR - SEWILLA

Fot. Dziedziniec panien.

 

Jego początki sięgają XI wieku. W tym zamku Krzysztof Kolumb opowiadał Izabeli Kastylijskiej i Ferdynandowi Aragońskiemu o swoich przygodach podczas pierwszej wyprawy do Ameryki i to tutaj podjęto decyzję o ekspedycji Ferdynanda Magellana dookoła świata. Pałac wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO w 1987roku wraz sewilską katedrą i Głównym Archiwum Indii.

Wejście - bilet podstawowy 11,5 euro

 

3. ALKAZAR - SEGOWIA

 

Fot. Widok zamku z punktu widokowego Mirador del Alcazar y los dos Valles

 

To jest z najważniejszych zamków w Hiszpanii. Jest unikatem pod względem architektury jak i miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych, jak choćby koronacji Izabeli I na królową Kastylii, czy jej ślubu w 1469 roku z Ferdynandem II Aragońskim. Wydarzenie to uznawane jest powszechnie za powstanie Hiszpanii. Mimo wskazującej na pochodzenie muzułmańskie nazwy, zamek wybudował Alfons VII, król Kastylii, w 1135 roku. Patrząc na zamek od zachodu nie można się oprzeć wrażeniu, że już gdzieś się go widziało …I rzeczywiście, stał się inspiracją dla Walta Disneya do stworzenia Zamku Kopciuszka.

Wejście – bilet podstawowy 8 euro

 

4. ALKAZAR - TOLEDO

Fot. Alkazar górujący nad Toledo.

 

O dziwo ta forteca swoje najważniejsze chwile przeżywała nie w wiekach średnich,czy renesansie, ale w XX wieku. W czasie hiszpańskiej wojny domowej od 18 lipca do 28 września 1936 roku miała miejsce obrona Alkazaru przez siły frankistowskie. Około 1000 członków Gwardii Cywilnej, falangi i partii prawicowych broniło się przed kilkukrotnie silniejszymi siłami republikańskimi składającymi się głównie z milicji stworzonej przez lewicowe związki zawodowe. Mimo to, forteca się nie poddała, a oblężenie zostało przerwane przez nadchodzące wojska frankistowskie. W środku należy poświęcić szczególną uwagę sali, w której dowódca obrony rozmawiał ze swoim synem pojmanym przez oblegających.

Wejście – bezpłatne

 

5. CASTILLO - ALARCÓN

Fot. Dziś w Alarcón znajduje się luksusowy hotel.

 

Historia zamku jako jednej z fortec Emiratu Kordoby rozpoczyna się pod panowaniem muzułmańskim. Został on zdobyty przez Chrześcijan w 1184 roku. W 1966 roku zamek został włączony w sieć luksusowych hoteli mieszczących się w zaadaptowanych zamkach, pałacach czy klasztorach, zwanych Parador Nacional.

Wejście – nie ma możliwości zwiedzania, nocleg 150-180 euro

TOP 5 - ZAMKI W HISZPANII

Hiszpania jest rajem dla miłośników fortyfikacji. Znaleźć tutaj można około 2500 zamków, warowni i fortec. Budowali je na przestrzeni dwóch tysięcy lat Rzymianie, Wizygoci, Muzułmanie, czy w końcu chrześcijańscy królowie Kastylii, Aragonii i wreszcie Hiszpanii.

Poniżej przedstawiamy nasz TOP 5 zamków w Hiszpanii. To zamki, w których byliśmy i które nas zachwyciły.

05 lutego 2020