SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

INFO@TOLECIMYDO.PL

+48 515 171 666

NEWSLETTER

  1. pl
  2. es

;

Fot. Na terenie Cytadeli znaleźć można pozostałości po kulturach Rzymskiej, Bizantyjskiej i Muzułmańskiej. 

 

CYTADELA

Amman pierwotnie rozciągał się na siedmiu wzgórzach. Na tym najbardziej strategicznie położonym znajduje się Cytadela po arabsku zwana Jabal Al-Qal'a. To jedno z najważniejszych miejsc dla historyków, bo na przestrzeni tysiącleci fortecę okupowali Asyryjczycy, Babilończycy, Grecy, Seleucydzi, Rzymianie, Bizantyjczycy i w końcu Umajjadzi. Dziś na wzgórzu obejrzeć można  rzymską świątynię Herkulesa, pałac Umajjadów, kościół bizantyjski i arabską wieżę strażniczą.

 

Fot. Widok z najwyższego rzędu amfiteatru. Zawrót głowy gwarantowany

 

RZYMSKI AMFITEATR

Amfiteatr wybudowano w II wieku naszej ery za panowania cesarza Antoninusa Piusa. Został on oparty o jedno z ammańskich wzgórz i mógł pomieścić nawet 6000 osób. Obok znajduje się dużo mniejszy rzymski teatr Odeon i Nymphaeum, czyli wielka publiczna fontanna. Osoby nie mające lęku wysokości mogą wspiąć się do najwyższych rzędów. Z najwyższego punktu teatru docenić można kunszt projektantów i budowniczych. Widoczność jest doskonała, a dźwięk jest dobrze słyszalny.

 

Fot. Parasolki dają cień, ale też tworzą taki nastrój, że aż chce się pod nimi odpocząć. 

 

STROME SCHODY

Charakterystyczne dla stolicy Jordanii jest to,  że aby zejść z głównej ulicy trzeba wspiąć się po wąskich i bardzo stromych schodach. Wiele z tych bocznych uliczek jest bardzo klimatycznie udekorowanych: malowidłami, roślinami, a nawet...parasolami.

 

Fot. Kopuła i minaret meczetu.

MECZET KRÓLA ABDULLAHA

Jest to jedyny meczet w stolicy Jordanii, do którego zapraszani są niemuzułmanie. W meczecie jednocześnie modlić się może nawet 7000 wiernych (plus dodatkowe 3000 na dziedzińcu). Charakterystycznym elementem budowli jest wielka kopuła o średnicy 35 metrów pokryta błękitną mozaiką. Kobiety odwiedzający meczet muszą ubrać coś w rodzaju ciemnego fartucha z kapturem, wymogiem dla mężczyzn są jedynie długie spodnie. Wejście i wyjście z meczetu wiedzie  przez obficie zaopatrzony sklep z pamiątkami.

Fot. W muzeum zobaczyć można między innymi najpiękniejsze samochody wyprodukowane pod II wojnie światowej.

KRÓLEWSKIE MUZEUM AUTOMOBILIZMU

Ufundowane przez króla Abdullaha, Królewskie Muzeum Automobilizmu zostało otwarte w 2003 roku. Znajduje się w nim niezwykła kolekcja samochodów, motocykli i nietypowych pojazdów, które przez dziesiątki lat były własnością rodziny królewskiej. Wiele z aut uczestniczyło w historycznych wydarzeniach, a ich historia jest wspaniale opowiedziana. Oprócz rzeczywistych pojazdów zobaczyć można także motocykl przyszłości z filmu Tron oraz łazik marsjański z filmu Marsjanin, który nota bene był kręcony w Jordanii. Muzeum ze swoimi 80 przepięknymi automobilami zrobi wielkie wrażenie nawet na osobach niezbyt pasjonujących się samochodami.

Tuż obok muzeum znajduje się Muzeum Dziecięce, czyli ammański odpowiednik gdyńskiego Centrum Nauki Eksperyment.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wstęp (1 JOD = 5,6 zł)

  • Cytadela - 3 JOD*
  • Rzymski amfiteatr - 2 JOD*
  • Meczet króla Abdullaha - 2 JOD
  • Królewskie Muzeum Automobilizmu - 3 JOD

 

* - posiadacze Jordan Pass wchodzą za darmo.

Do wszystkich miejsc dzieci do lat 12 wchodzą za darmo .

TOP 5 - RZECZY, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ W AMMANIE

Amman, stolica Jordanii, jest piątym co do wielkości miastem Świata Arabskiego - ma ponad 4 miliony mieszkańców. To wielkie miasto rozłożone jest na 19 wzgórzach i ta różnorodność krajobrazu jest wyraźnie widoczna (można poczuć ją także w nogach). Co szczególnie warto zobaczyć w Ammanie ?

Poniżej przedstawiamy nasz TOP 5 miejsc, w których byliśmy i które polecamy.

06 lutego 2020