SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

INFO@TOLECIMYDO.PL

+48 515 171 666

NEWSLETTER

  1. pl
  2. es

TOP 5 - DOLOMITY

Od wielu lat chcieliśmy pojechać w Dolomity. Kochamy każde góry, a ta część Alp według naszych  informacji jest wyjątkowo piękna. Wreszcie się udało i … zakochaliśmy się. Tak bardzo, że z pewnością tam wrócimy naszym kamperem. Na razie przedstawiamy wam pięć miejsc, które najbardziej nas urzekły. I uwierzcie - wybór był trudny.

Fot. Gdziekolwiek nie spojrzysz Dolomity zapierają dech w piersiach. Widok z Col dei Rossi.

Dolomity są dość rozległe (obejmują obszar mniej więcej 180 na 90 kilometrów), ale jednocześnie doskonale przygotowane dla turystów. W niemal każdym kluczowym miejscu znajdziemy parkingi i wyznaczone szlaki, a tam gdzie różnica wysokości pomiędzy drogą a szlakiem jest zbyt duża - kolejki górskie.

Najwyższy szczyt - Marmolada ma 3.343 m n.p.m., a najwyższa przełęcz przez którą przebiega droga znajduje się na wysokości 2.250 m. n.p.m. Jednak ani jedno ani drugie nie dostało się na naszą listę pięciu najwspanialszych miejsc w Dolomitach.

Fot. Szlak wokół Tre Cime di Lavaredo biegnie przez trzy schroniska. Refugio Locatelli.

TRE CIME DI LAVAREDO

Klasyk dolomitów. Bezsprzecznie najefektowniejszy szlak we wschodniej części tych gór, a przy tym na tyle łatwy, że można go przejść rodzinnie z dziećmi. Najtrudniejsza część szlaku to…dojazd do jego początku. Można wjechać samochodem płacąc 30 euro (kamper 45 euro), lub lokalnym autobusem. Przygotujcie się na 4 godziny zachwytów. To też raj dla fotografów szczególnie jeśli na niebie jest wiele chmur. Przeczytaj nasz artykuł o szlaku.

Fot. Lago Braies 7 rano.

LAGO DI BRAIES

Najczęściej fotografowane jezioro w Dolomitach i z pewnością jedno z najczęściej fotografowanych jezior w Europie. Ale w pełni zasłużenie. Oprócz turkusowej wody i otaczających je skał uroku dodaje przystań i dowiązane do niej drewniane łódki, którymi można popływać. Najlepiej odwiedzić jezioro wczesnym porankiem lub późnym popołudniem. Nie chodzi o tłumy, bo one i tak będą, ale właśnie o uwiązane już łódki i spokojną taflę wody. Najlepsze zdjęcia zrobić można ze stromej skarpy na lewo od przystani. Obok jeziora mieści się luksusowy hotel i kilka dużych parkingów.

Fot. Lago di Carezza jest bardzo popularnym miejscem z uwagi na jego dostępność. Jezioro leży tuż przy głównej drodze.

LAGO DI CAREZZA

Nieduże jezioro, dla którego tłem jest las i piętrzące się nad nim poszarpane skały. Dookoła tafli wody prowadzi ścieżka, którą (o ile nie przystajemy zbyt często) obejdziemy jezioro w pół godziny. Spory parking znajduje się tuż przy jeziorze po drugiej stronie drogi.

Fot. Kościół św Jana w Santa Maddalena jest chyba najczęściej fotografowanym w Dolomitach.

SANTA MADDALENA

Jedno z najspokojniejszych i najpiękniejszych miejsc w zachodnich Dolomitach. Wioska Santa Maddalena znajduje się niemal na końcu ślepej drogi. A już na samym koniuszku znajdziemy rewelacyjną restaurację z przepięknym widokiem, w której jedliśmy najlepszą pizzę w całych Włoszech.

Fot. Widok spod 5 Torri.

CINQUE TORRI

13 kilometrów na zachód od Cortiny d’Ampezzo jadąc najsłynniejszą drogą w Dolomitach, czyli Grande Strada delle Dolomiti (oficjalna nazwa to SR48) docieramy do parkingu. Tuż obok niego znajduje się kolejka górska, która zabierze was do Refugio Scoiattoli. I jak tylko wyjdziecie z kolejki zobaczycie jeden z najpiękniejszych krajobrazów w Dolomitach. Wieże (Cinque Torri  oznacza „pięć wież”) widoczne są tuż przed nami, ale pięknie dosłownie jest w każdym kierunku.

01 października 2020