06 lutego 2020

Wyspy Kanaryjskie to archipelag leżący 97 kilometrów od wybrzeża Maroka. Mimo, że jest częścią Hiszpanii to geograficznie należy do kontynentu afrykańskiego. W skład archipelagu wchodzi 7 głównych wysp: Lanzarote, Fuerteventura, Gran Canaria, Teneryfa, Gomera, La Palma i Hierro. Na największej wyspie, Teneryfie, znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii – wulkan Teide. Ale nie o nim dzisiaj. Ponieważ zwiedziliśmy już  wysp pokusiliśmy się o wybranie najpiękniejszej z nich. Zwycięzcą została (fanfary) – Gran Canaria.

GRAN CANARIA - NAJPIĘKNIEJSZY "KANAREK"

Fot. Widok z punktu widokowego pod Roque Nublo.

 

EUROPA W PIGUŁCE

Gran Canaria ma kształt niemal idealnego koła o średnicy około 45 km, a najwyższy szczyt sięga niemal 2000 m n.p.m. To tak, jakby wyjść na plażę w Gdyni, a w miejscu Helu z morza wynurzałby się Kasprowy Wierch.

Krajobraz wyspy jest niewyobrażalnie urozmaicony. Na miłośników górskich wędrówek czekają doliny, masywy górskie, ostańce, a nawet wodospad (działa tylko podczas silnych deszczów). Jest tu wszystko, dosłownie kontynent w pigułce. Północno-wschodnia część wyspy często skryta jest pod gęstymi chmurami, które – jak odcięte nożem – znikają nad częścią południowo-zachodnią. To zjawisko podziwiać można z licznych punktów widokowych wysoko w górach.

Ale i poza górami Gran Canaria ma wiele do zaoferowania: pustynie z wysokimi wydmami, jeziora, gęste lasy, potężne klify, a nawet tak niezwykłe widowisko jak naturalna szczelina w skale nad samym brzegiem oceanu, z której napływająca od dołu woda wyrzucana jest z ogromną siłą niczym jak z nozdrzy wieloryba.

 

Fot. Wieczorny widok z punktu widokowego El Mulato.

 

NAJPOPULARNIEJSZY SZLAK

Wystarczy zjechać z wybrzeża w kierunku centrum wyspy i znajdziemy się wśród nad wyraz wysokich gór. Na wyspie znajdziemy wiele niezwykle efektownych szlaków trekkingowych. Jednym z nich jest szlak pod Roque Nublo.

Aby się tam dostać należy wybrać drogę GC-60. W miejscowości Ayacata należy skręcić w prawo w GC-600 (tam pojawia się już kierunkowskaz na Roque Nublo). Od tego miejsca droga wiedzie serpentynami stromo pod górę. Po niemal dokładne 3 kilometrach, po prawej stronie, znienacka pojawi się wybetonowany parking. Mieści się na nim tylko kilkanaście samochodów, więc koniecznie trzeba przyjechać wcześnie.

Szlak pieszy zaczyna się dosłownie po drugiej stronie drogi. Odległość do przejścia to około 3 kilometry w obie strony. Trekking powinien zająć nam około godziny. Konieczne są dobre buty, końcówka szlaku (szczególnie podejście pod samą Roque Nublo) jest stroma i kamienista. Na końcu trasy zobaczyć można jedne z najwspanialszych widoków na całych Wyspach Kanaryjskich. Wyraźnie widać znajdujący się na Teneryfie wulkan Teide, który jest odległy o ponad 100 kilometrów. Po pieszej wycieczce można wrócić do drogi GC-60 i pojechać nią dalej na północ. Na trasie znajdziemy wiele wspaniałych punktów widokowych.

Można też z parkingu pojechać dalej na wschód GC-600 i na pierwszym skrzyżowaniu skręcić w prawo w drogę GC-130 (kierunkowskaz Pozo Las Nieves), a po kolejnych dwóch kilometrach zjechać znów w prawo w drogę GC-134 i dojechać nią do kolejnego rozwidlenia, na którym znaki kierują na Pozo Las Nieves. Jest to ślepa droga, którą należy dojechać do końca. Uwaga! W sezonie może być bardzo trudno wjechać lub wyjechać, bowiem samochody ustawiają się na poboczu wąskiej drogi już kilkaset metrów przed punktem widokowym. A widoki z niego są naprawdę wyjątkowe.

 

For. Teror.

 

MIASTA I WIOSKI

Ale Gran Canaria to nie tylko góry i szlaki. Na wyspie znajduje się kilka innych niezwykle ciekawych miejsc.

Las Palmas de Gran Canaria to stolica i największe miasto wyspy. Na uwagę zasługuje Katedra świętej Anny, oraz Dom Kolumba (Casa de Colón). Mieści się w nim muzeum opowiadające o wyprawach Krzysztofa Kolumba. Odkrywca gościł tutaj przed pierwszą wyprawą, stąd nazwa budynku. Koniecznie trzeba pospacerować po starym mieście nazwanym Vegueta. Mieszkańcy starają się wpisać je na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Fot. Dom Kolumba (Casa de Colon).

 

Na północ od Las Palmas znajduje się półwysep Isleta, gdzie odwiedzić można XV wieczny Zamek Światła (Castillo de la Luz), lub plaże idealne dla surferów. Po drodze zobaczyć można też replikę jednego ze statków Kolumba.

Teror. To niewielkie miasteczko o budzącej grozę nazwie zlokalizowane jest wysoko w górach w północnej części wyspy. Warto je odwiedzić, aby zobaczyć wspaniale zachowane stare miasto i budynki z przepięknymi drewnianymi balkonami.

Dedo de Dios – Palec Boga – to samotna skała znajdująca się przy północnym wybrzeżu wyspy. Do 2005 roku rzeczywiście wyglądała jak ogromna dłoń z palcem wskazującym uniesionym ku niebu. Niestety podczas silnego huraganu górna część odłamała się i wpadła do morza.

Destilería de Arucas to destylarnia lokalnego rumu. Turyści są tu bardzo mile widziani.

Mirador del Balcon to punkt widokowy, z którego widać zygzaki morskiego klifu zwane „ogonem smoka”.

Na wyspie są też olbrzymie wydmy (Dunas de las Palomas), skały wyglądające jakby były ułożone z kolorowych płytek (Los Azulejos), wiatrak (El Molino de Viento), miasteczko nazywane Wenecją Wysp Kanaryjskich (Puerto de Mogán), wodospad (Cascada Bonita) i „wodny wulkan” (Bufadero de la Garita).

Na Gran Canarii nie można się nudzić.

 

Fot. Wydmy Laspalomas.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Jakiej temperatury można się spodziewać w...

...sierpniu

 • średnia temperatura powietrza - 24C
 • liczba godzin słonecznych dziennie - 10
 • opady - 0 mm
 • temperatura morza - 22C

 

...listopadzie

 • średnia temperatura powietrza - 21C
 • liczba godzin słonecznych dziennie - 6
 • opady - 22 mm
 • temperatura morza - 22C

 

...styczniu

 • średnia temperatura powietrza - 18C
 • liczba godzin słonecznych dziennie - 6
 • opady - 25 mm
 • temperatura morza - 19C

 

Komunikacja miejska:

 • najlepszym sposobem zwiedzania wyspy jest wypożyczenie samochodu. Najprościej poprosić o pomoc recepcję hotelową, samochód w wybranym terminie zostanie podstawiony na hotelowy parking. W niektórych hotelach są nawet automaty służące do wypożyczenia samochodu;
 • na wyspie funkcjonują dwie firmy przewozowe: Global (niebieskie autobusy) oraz Guaguas (żółte autobusy). Bilety można kupić u kierowcy, informując go dokąd chce się dojechać. Można też zakupić karty wielokrotnego użytku na konkretne trasy. Przejazdy przy użyciu karty są o 20% tańsze niż bilety jednorazowe.
 1. pl
 2. es

NEWSLETTER

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

INFO@TOLECIMYDO.PL

+48 515 171 666